KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Znaczenie i funkcjonalność elektrozaworów w pojazdach TIR

 

W samochodach ciężarowych typu TIR występuje określony rodzaj układu hamulcowego, który składa się przede wszystkim z hamulca roboczego, postojowego, zwalniającego oraz pomocniczego. Wszystkie te rodzaje hamulców dotyczą oczywiście pneumatycznego układu hamulcowego, którego praca opiera się na działaniu wielu komponentów takich jak chociażby elektrozawory. Elektrozawór stanowi natomiast element odpowiadający w głównej mierze za umożliwienie bądź zatrzymanie przepływu powietrza, sprawiając tym samym, że pojazd ciężarowy zatrzymuje się. W kontekście pneumatycznego układu hamulcowego komponent ten znajduje się w układzie sterującym i łączy niejako zbiornik zawierający sprężone powietrze z siłownikami.

 

Jeżeli chodzi o samochody ciężarowe i elektrozawory, to element ten znajdziemy jednak nie tylko w układzie hamulcowym. Jest to również część mająca za zadanie wspomagać odpowiednią pracę zawieszenia w tych pojazdach. W przypadku układu zawieszenia elektrozawór umożliwia nam bowiem właściwe kontrolowanie, a także ewentualną zmianę poziomu zawieszenia pojazdu. Element ten składa się także z dwóch części, gdzie jeden elektrozawór znajduje się na przedniej osi zawieszenia, zaś drugi na tylnej. Standardowy elektrozawór (zarówno jeżeli chodzi o układ hamulcowy, jak i zawieszenie samochodu ciężarowego) jest zbudowany z mechanicznych zaworów analogowych połączonych są ze specjalnym napędem elektrycznym. 

Dlaczego elektrozawory są istotnym elementem samochodu ciężarowego?

Tak jak wspomnieliśmy, elektrozawory odpowiadają za doprowadzanie odpowiedniej dawki powietrza do układu pneumatycznego w samochodzie ciężarowym. Można zatem powiedzieć, iż mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Prawidłowa praca elektrozaworów pozwoli nam między innymi na bardzo bezpieczne hamowanie pojazdu praktycznie w każdych, panujących na zewnątrz warunkach. Dodajmy też, iż praca elektrozaworów często wpływa także na działanie innych komponentów pojazdu, dlatego jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek awarii czy uszkodzeń, bardzo ważne jest, aby elektrozawory były w stu procentach sprawne.