KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Które części w samochodach ciężarowych zużywają się najszybciej?

 

Samochody ciężarowe poddawana są intensywnej eksploatacji. Najczęściej pokonują ogromne ilości kilometrów z dużym obciążeniem, przeznaczone są bowiem do przewozu ładunków. Ważne jest zatem, aby nie ulegały niespodziewanym awariom, ponieważ spowodują one nie tylko przestoje, ale też mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

Jak się łatwo domyślić, elementem, który ulega najszybszemu zużyciu są opony. Na ich trwałość ma wpływ sposób eksploatacji, na który składa się m.in. równomierność rozłożenia ciężaru. Ważne jest również regularne sprawdzanie ciśnienia. Tak czy inaczej po przejechaniu od 150 do 220 tysięcy kilometrów, w zależności od jakości opony, należy ją wymienić. 

Bezpieczeństwo jazdy wymaga dobrej widoczności pojazdu. Aby była ona możliwa, powinien on mieć sprawne wszystkie żarówki. W związku z tym, że są one w ciągłym użyciu, dość często wymagają jednak wymiany. Dotyczy to w dużej mierze samochodów ciężarowych, które na drogach spędzają bardzo dużo czasu i oświetlenie jest tym elementem, który dość często wymaga wymiany.

Bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy ma sprawny układ hamulcowy. Do jego najważniejszych elementów należą tarcze i klocki hamulcowe. Ich trwałość zależy od stopnia eksploatacji pojazdu, stylu jazdy kierowcy, ale też od jakości użytych materiałów. Okresowa wymiana opon jest dobrym momentem na sprawdzenie ich stanu, bowiem należy to robić regularnie. Klocki przednie zużywają się po przejechaniu ok. 30-40 tysięcy kilometrów, natomiast trwałość tylnych to 50-60 tysięcy. Żywotność tarcz jest natomiast dwukrotnie wyższa niż klocków. W samochodach ciężarowych w związku z dużą ilością przejechanych kilometrów, należy zwracać szczególną uwagę na stan układu hamulcowego, bowiem podlega on szybkiemu zużyciu.

Części każdego samochodu, który jest poddawany intensywnej eksploatacji, ulegają naturalnemu zużyciu i wymagają okresowej wymiany. Aby mieć pewność, że będą solidne i trwałe, należy wybrać sprawdzonego sprzedawcę części, jest to bowiem gwarancja ich wysokiej jakości.