KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Jak wymienić sprzęgło w samochodzie ciężarowym?

 

Sprzęgło jest jednym z ważniejszych podzespołów samochodowych. Ma ono za zadanie przeniesienie momentu obrotowego z wału napędowego do wału napędzanego. Wynikiem tej czynności jest możliwość płynnej zmiany biegów, a także zatrzymania samochodu. Bardzo ważne jest zatem sprawne działanie sprzęgła, bowiem umożliwia ono bezawaryjną jazdę samochodem. Zdarza się jednak, że część ta ulega uszkodzeniu lub naturalnemu zużyciu. Dość często ma to miejsce w przypadku samochodów ciężarowych, których podzespoły narażone są pracę na długich dystansach i z dużym obciążeniem. W takiej sytuacji najlepiej wymienić sprzęgło na nowe. Aby mieć pewność, że będzie ono wysokiej jakości i pozwoli na pokonanie setek tysięcy kilometrów, warto zaopatrzyć się w nie u sprawdzonego sprzedawcy części samochodowych. Po zakupie można przystąpić do wymiany, która składa się z kilku etapów.

- Demontaż starego sprzęgła

Demontaż należy rozpocząć od odłączenia łożyska oporowego. Aby było to możliwe, trzeba ułatwić sobie dostęp poprzez obrócenie koła zamachowego. Po wykonaniu tej czynności do wnętrza skrzyni biegów należy wsunąć narzędzie do zwalniania łożyska oporowego. Dzięki niemu możliwe będzie wypięcie łożyska, które umożliwi odkręcenie skrzyni biegów. Po demontażu obudowy docisku oraz tarczy sprzęgła, należy oczyścić powierzchnię koła zamachowego ze smaru.

- Montaż pokrywy docisku sprzęgła i tarczy

Kolejnym krokiem jest założenie nowego łożyska pilotującego, a także trzpieni pozycjonujących obudowę docisku i zamocowanie zespołu obudowy docisku sprzęgła. Należy również sprawdzić wycentrowanie obudowy docisku względem koła zamachowego i dokręcić śruby mocowania, stosując klucz dynamometryczny. 

- Zmiana łożyska oporowego

Ten etap opiera się na demontażu widełek dźwigni sprzęgła, a następnie zwolnieniu łożyska oporowego. Trzeba również oczyścić tuleje ze smaru i zamontować nowe łożysko oporowe, a następnie również widełki.

- Montaż skrzyni biegów

Po wymianie sprzęgła konieczny jest ponowny montaż skrzyni biegów, a także wciśnięcie nowego łożyska oporowego w zatrzask pierścienia osadniczego. Należy to zrobić poprzez wsunięcie łyżki lub łomu przez otwór serwisowy lub wysprzęglik.

Wymiana sprzęgła jest czynnością, która wymaga wiedzy, a także użycia specjalistycznych narzędzi, dlatego też najlepiej powierzyć ją profesjonalnemu warsztatowi.