KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Jak przygotować ciężarówkę na zimę?

 

Ciężarówki poruszają się po drogach i przewożą towary przez cały rok. Jednak sezon zimowy jest bardzo trudny, ponieważ dni są krótkie, temperatura spada poniżej zera, a na drodze może pojawić się śnieg, oblodzenie albo zamarzający deszcz. Te wszystkie czynniki znacznie utrudniają jazdę i dlatego każdy pojazd, w tym również ciężarówkę, trzeba odpowiednio przygotować do zimy. W naszym tekście piszemy o tym, co jest w takim przygotowaniu najważniejsze i w jaki sposób się do tego zabrać.

Na początek – wymiana opon

W ciężarówkach podobnie jak w samochodach osobowych bardzo istotna jest wymiana opon na zimowe, które zapewniają lepszą przyczepność w trudnych warunkach, zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg oraz skracają drogę hamowania. Wprawdzie w naszym kraju nie ma nakazu wyposażenia samochodu ciężarowego w opony zimowe, ale istnieje on w wielu innych krajach Unii Europejskiej, poza tym warto je mieć choćby dla własnego bezpieczeństwa. Wymianę opon zaleca się jeszcze przed mrozami, gdy temperatura będzie niższa niż 7 stopni Celsjusza. Podczas wymiany sprawdźmy również bieżniki, ponieważ jeśli są bardzo starte, to oznacza duże zużycie opony i konieczność jej wymiany na nową.

Kontrola układów i elementów wyposażenia

Podstawą dobrego przygotowania do sezonu zimowego jest sprawdzenie wszystkich tych elementów w samochodzie ciężarowym, które w trudnych warunkach są szczególnie istotne i muszą działać bez zarzutu.

Sprawdzenia wymaga przede wszystkim akumulator, którego pracę mogą zakłócać niskie temperatury. Kontrola może w tym przypadku wymagać zastosowania narzędzi pomiarowych, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom.

Przed zimą należy sprawdzić stan i ustawienie świateł - dotyczy to elementów oświetlenia, takich jak reflektory, kierunkowskazy, halogeny przeciwmgłowe czy lampy obrysowe. Warto ocenić kondycję wycieraczek - tu ważna jest regularna wymiana piór. Powinno się też sprawdzić hamulce oraz układ pneumatyczny. Ponadto trzeba również rozważyć wymianę płynu chłodzącego, jeśli jego temperatura zamarzania jest zbyt wysoka.

Pamiętajmy, że prowadzenie ciężarówki w sezonie zimowym jest niezwykle wymagające, a każda usterka w samochodzie może mieć bardzo poważne konsekwencje, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, komfort, jak i ekonomię jazdy. Kontrola poszczególnych układów i elementów wyposażenia jest więc konieczna, gdyż można dzięki temu skutecznie zapobiegać awarii, a tym samym kosztownym przestojom. Część z wymienionych czynności można wykonać samodzielnie, niektóre jednak wymagają specjalistycznego sprzętu, dlatego warto zlecić je profesjonalnemu serwisowi.

Dodatkowe wyposażenie

W sezonie zimowym należy pamiętać o dodatkowych akcesoriach, dzięki którym zadbamy o auto w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Przyda się m.in. skrobaczka, a także łopata do odśnieżania i lina holownicza, które pomogą nam w najtrudniejszych sytuacjach.

Jeśli nasza ciężarówka będzie poruszała się w rejonach podgórskich czy po nieodśnieżonych drogach, to warto pamiętać o łańcuchach, które montuje się na kołach w sytuacji wystąpienia trudnych warunków drogowych. W przypadku transportu ciężarowego poza Polską należy sprawdzić przepisy danego kraju, bo w niektórych z nich łańcuchy są obowiązkowe.

Tak kompleksowo przygotowany samochód ciężarowy dobrze poradzi sobie z trudnymi warunkami zimowymi na drogach.