KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Blog

Jak działają regulatory ciśnienia powietrza w samochodach?

Jednym z ważniejszych elementów pneumatycznego układu hamulcowego, stosowanego w samochodach ciężarowych, jest regulator ciśnienia powietrza. Dzięki niemu możliwa jest samoczynna regulacja ciśnienia powietrza w układzie. Więcej o regulatorach ciśnienia powietrza w samochodach dowiesz się, czytając nasz wpis.

czytaj więcej

Jakie resory wykorzystuje się w pojazdach ciężarowych?

W pojazdach ciężarowych stosuje się przede wszystkim resory piórowe. W naszym wpisie wyjaśniamy, czym są, jak działają i jakie są ich zalety. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

Które części do samochodów ciężarowych najszybciej się zużywają?

Samochody ciężarowe to auta mocno eksploatowane, przeważnie na dość długich trasach. Dlatego też ich poszczególne części szybko się zużywają. Sprawdź, co niszczy się najszybciej.

czytaj więcej

Od czego zależy wygoda siedzenia w fotelu kierowcy w ciężarówce?

Wygoda siedzenia w fotelu kierowcy w ciężarówce przesądza nie tylko o komfortowej, lecz również bezpiecznej jeździe. Dlatego też w samochodach ciężarowych stosuje się specjalne fotele pneumatyczne. Sprawdź, czym się charakteryzują.

czytaj więcej

Jakie układy zawieszenia są stosowane w konstrukcjach ciężarówek?

Układ zawieszenia w pojazdach zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Składa się on z zespołu elementów, które łączą koła z całym pojazdem. Zawieszenie odpowiada za odpowiedni kontakt kół z podłożem, co często oznacza jazdę po nierównościach, nieutwardzonych powierzchniach i drogach złej jakości. Dlatego też układ zawieszenia powinien być dopasowany do typu i masy pojazdu. Samochody ciężarowe służą do przewożenia ładunku o dużej masie, przez co narażone są na dosyć duże obciążenie. Oznacza to, że zawieszenie powinno być wyjątkowo wytrzymałe. Oto układy zawieszenia stosowane w konstrukcjach ciężarówek i ich właściwości.

czytaj więcej

Jak działa regulator ciśnienia powietrza?

Obowiązkowym elementem samochodów użytkowych są układy napędzane sprężonym powietrzem. W samochodach ciężarowych bardzo często stosowany jest pneumatyczny układ hamulcowy. Jednym z jego elementów jest regulator ciśnienia powietrza, który odpowiada za samoczynną regulację ciśnienia powietrza w obrębie układu. Na czym polega jego działanie i jaką rolę pełni w pneumatycznym układzie hamulcowym?

czytaj więcej

Czym wyróżniają się koła do samochodów ciężarowych?

Koła samochodów ciężarowych to części dostosowane do bardzo ciężkiej pracy. Pokonują, często w bardzo różnych warunkach i obciążeniach, dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie. Właśnie z tego powodu producenci części samochodów ciężarowych dokładają wszelkich starań, aby ich projekty były coraz bardziej wytrzymałe i korzystały z coraz to nowszych rozwiązań technologicznych. Pomimo wizualnych podobieństw z kołami samochodów osobowych, istnieje między nimi wiele różnic.

czytaj więcej

Różnice między oświetleniem halogenowym a ksenonowym

Dobrze funkcjonujące oświetlenie w samochodach dostawczych i osobowych to gwarancja zachowania bezpieczeństwa na drogach. Dzięki doświetlonej drodze zmniejsza się ryzyko potrącenia przechodniów, wypadków spowodowanych wtargnięciem zwierząt na jezdnię czy najechania na tył innego pojazdu. Dlatego w samochodach stosuje się halogeny lub ksenony będące najpopularniejszym źródłem światła w pojazdach.

czytaj więcej

Separator paliwa i jego rola w układzie paliwowym

Gdy mówi się o wymianie filtrów w samochodzie, szczególną uwagę zawsze poświęca się filtrowi paliwa. To właśnie on dba o to, by wraz z paliwem do silnika nie dostały się różnego rodzaju zanieczyszczenia – rdza, opiłki metalu, pyłki, czy zwykły brud.

czytaj więcej

Osuszacze powietrza w dużych pojazdach - po co się je stosuje?

W dużych pojazdach, takich jak autobusy, samochody ciężarowe czy pojazdy przewożące ciężkie ładunki są najczęściej stosowane pneumatyczne układy hamulcowe. Zdarza się, że w niektórych warunkach pracy pojazdu, a także pod wpływem sprężonego powietrza w układzie może powstawać wilgoć i kondensacja w układzie. W takich przypadkach cały układ hamulcowy może być zagrożony.

czytaj więcej

Znaczenie i funkcjonalność elektrozaworów w pojazdach TIR

W samochodach ciężarowych typu TIR występuje określony rodzaj układu hamulcowego, który składa się przede wszystkim z hamulca roboczego, postojowego, zwalniającego oraz pomocniczego. Wszystkie te rodzaje hamulców dotyczą oczywiście pneumatycznego układu hamulcowego, którego praca opiera się na działaniu wielu komponentów takich jak chociażby elektrozawory.

czytaj więcej

Jak przygotować ciężarówkę na zimę?

Ciężarówki poruszają się po drogach i przewożą towary przez cały rok. Jednak sezon zimowy jest bardzo trudny, ponieważ dni są krótkie, temperatura spada poniżej zera, a na drodze może pojawić się śnieg, oblodzenie albo zamarzający deszcz. Te wszystkie czynniki znacznie utrudniają jazdę i dlatego każdy pojazd, w tym również ciężarówkę, trzeba odpowiednio przygotować do zimy. W naszym tekście piszemy o tym, co jest w takim przygotowaniu najważniejsze i w jaki sposób się do tego zabrać.

czytaj więcej

Dlaczego w TIR-ach warto stosować fartuchy przeciwbłotne?

Fartuchy przeciwbłotne, czyli chlapacze to przydatny element każdego samochodu, w szczególności ciężarowego i naczepy. Nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale także pełnią funkcję ochronną. Chodzi tutaj o ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zewnętrznymi, które różnią się w zależności od pory roku. Mogą to być na przykład piasek, błoto albo sól. Doskonale radzą sobie również z niesprzyjającą aurą, na przykład deszczem lub śniegiem, które mogą utrudniać jazdę nie tylko kierowcy TIR-a, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Fartuchy przeciwbłotne powinny oczywiście mieć dobre parametry, by właściwie spełniały swoją funkcję. Dlaczego warto je stosować w TIR-ach?

czytaj więcej

Jak wymienić sprzęgło w samochodzie ciężarowym?

Sprzęgło jest jednym z ważniejszych podzespołów samochodowych. Ma ono za zadanie przeniesienie momentu obrotowego z wału napędowego do wału napędzanego. Wynikiem tej czynności jest możliwość płynnej zmiany biegów, a także zatrzymania samochodu. Bardzo ważne jest zatem sprawne działanie sprzęgła, bowiem umożliwia ono bezawaryjną jazdę samochodem.

czytaj więcej

Tuning ciężarówki - co jest legalne, a co niezgodne z przepisami?

Samochody ciężarowe wykorzystywane są przede wszystkim do pracy. Jako że kierowcy spędzają w nich bardzo dużo czasu, traktują je jak drugi dom. Zależy im zatem na tym, aby były one nie tylko komfortowe, ale też i ładne. Coraz częściej na drogach możemy więc spotkać barwne samochody ciężarowe, które wyróżniają się ciekawą grafiką bądź też dużą ilością świateł. Nie dziwi więc popularność tuningu, każdy bowiem chce się wyróżnić spośród innych. Czy robi to jednak w zgodzie z literą prawa?

czytaj więcej

Które części w samochodach ciężarowych zużywają się najszybciej?

Samochody ciężarowe poddawana są intensywnej eksploatacji. Najczęściej pokonują ogromne ilości kilometrów z dużym obciążeniem, przeznaczone są bowiem do przewozu ładunków. Ważne jest zatem, aby nie ulegały niespodziewanym awariom, ponieważ spowodują one nie tylko przestoje, ale też mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

czytaj więcej

Cała prawda o zawodzie kierowcy TIR-a

Praca kierowcy ciężarówki to marzenie wielu osób. Wymaga to pewnych predyspozycji: dobrego zdrowia, umiejętności ciągłego skupienia i planowania, oraz radzenia sobie w stresujących, trudnych sytuacjach. Czy naprawdę jest to praca godna uwagi i jak wygląda ona od podszewki? O tym przeczytacie Państwo w poniższym artykule.

czytaj więcej

Znaczenie oświetlenia w samochodach ciężarowych

Zadaniem konstruktorów oświetlenia jest zapewnienie dobrej widoczności pojazdu. Oświetlenie ma zatem nadrzędne znaczenie w ruchu drogowym, a dotyczy to zwłaszcza samochodów ciężarowych, które przemierzają wiele kilometrów, także po trasach międzynarodowych.

czytaj więcej