KONTAKT: 572 643 321 (Biuro/Sprzedaż) | 511 451 640 (Magazyn/Reklamacje) esklep@star-hurt.pl Sklep Allegro
{{ translation.shoppingCartEmpty }}
{{ ShoppingCartItems.data.Summary.TotalAmount }}

Blog

  

Po co w samochodach znajdują się odłączniki prądu?

Każdy samochód składa się z dużej liczby podzespołów i części umożliwiających właściwe funkcjonowanie poszczególnych układów od jednostki napędowej po zawieszenie. Wśród najważniejszych elementów znajdują się komponenty instalacji elektrycznej, która dostarcza zasilanie niezbędne do pracy silnika, jego osprzętu, a także zamontowanej w aucie elektroniki. Niepozorną, lecz istotną składową są również odłączniki prądu. Przekonaj się, dlaczego będą one konieczne i przekonaj się, co daje ich zastosowanie.

czytaj więcej

Jakie przełączniki można spotkać w samochodach ciężarowych?

Każdy samochód jest wyposażony w wiele układów elektrycznych obsługujących poszczególne elementy wyposażenia od oświetlenia przez siłowniki podnoszące i opuszczające okna czy fotele, a także akcesoria np. system ogrzewania, jak również sporą liczbę urządzeń, których funkcjonowanie jest kontrolowane przy wykorzystaniu prądu. Do sterowania ich działaniem konieczne będzie zastosowanie znacznej liczby przełączników, za sprawą których kierowca będzie miał możliwość uruchamiania lub wyłączania konkretnych obwodów.

czytaj więcej

Czujniki ABS rekomendowane dla pojazdów marki DAF

Funkcjonowanie układu hamulcowego ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzącego pojazd kierowcy, a także innych uczestników ruchu. Od czasu reakcji kierowców oraz tego jak szybko pojazdy są w stanie się zatrzymać w razie takiej potrzeby i pojawienia się zagrożenia zależy, czy uda się uniknąć ofiar w ludziach oraz strat materialnych.

czytaj więcej

Jakie funkcje pełnią zawory powietrzne EZP12 i EZP24?

Samochody ciężarowe są wykorzystywane do przewozu ładunków o znacznej masie. Do sprawnego zatrzymania przemieszczającego się pojazdu konieczny jest więc niezawodny układ hamulcowy, który okaże się mało podatny na awarię, a zarazem pozwoli na błyskawiczne wytworzenie siły potrzebnej do rozpoczęcia hamowania auta i naczepy lub przyczepy. Stosowanym rozwiązaniem są układy pneumatyczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

czytaj więcej

Jak dopasować korek do zbiornika AdBlue w ciężarówce?

Zwiększające się wymagania co do czystości spalin sprawiły, że producenci pojazdów ciężarowych wprowadzili w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi nowy system powodujący eliminację znacznej części powstających zanieczyszczeń w postaci tlenków azotu. Sprawne działanie służącego do tego celu katalizatora SCR wymaga jednak stosowania specjalnego płynu, a w pojeździe musi być zamontowany odpowiedni zbiornik z korkiem. AdBlue – ponieważ taka jest nazwa handlowa używanego środka – musi być dotankowywany podobnie jak paliwo, choć jego zużycie na 100 km pozostaje niezbyt duże. Przekonajmy się, jak wygląda układ obsługujący AdBlue i sprawdźmy, jak dobrać do niego odpowiedni korek.

czytaj więcej

Oświetlenie halogenowe polecane do ciężarówek

Oświetlenie jest ważnym elementem wyposażenia samochodu. Przepisy wymagają, by wszystkie światła były sprawne, konieczne będzie kontrolowanie czy świecą one prawidłowo, a w razie potrzeby zastąpienie uszkodzonej żarówki nową. Dobór musi być zgodny z istniejącymi regulacjami. Zakup odpowiedniego halogenu do Scanii, DAF-a czy Volvo powinien być poprzedzony ustaleniem, jaki rodzaj będzie w danym przypadku potrzebny. Przekonajmy się, jakie światła mogą być używane w ciężarówkach i sprawdźmy, na jakiej podstawie je wybierać.

czytaj więcej

Jak kupować części do ciężarówek przez internet?

Utrzymanie pojazdów we właściwym stanie technicznym wymaga ich starannego serwisowania i terminowego wykonywania niezbędnych przeglądów okresowych, a także możliwie szybkiego usuwania wszelkich usterek i niedomagań. Ze względu na wielość marek i modeli samochodów ciężarowych oraz różnice występujące nawet w obrębie tego rocznika, znalezienie odpowiednich podzespołów potrzebnych przy naprawach nie jest łatwe, ponieważ wiele sklepów stacjonarnych nie utrzymuje tak zróżnicowanego asortymentu z uwagi na związane z tym koszty. Rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty sklepów internetowych, gdzie łatwo dostępne są wszystkie części zamienne niezależnie od tego, czy będzie to halogen Scania, czy kompletny alternator.

czytaj więcej

Do czego służą pióra resorów?

Utrzymywanie pojazdu na właściwym torze jazdy oraz eliminowanie pojawiających się wstrząsów wymaga zastosowania odpowiedniego rozwiązania pozwalającego na właściwe tłumienie drgań, zmniejszenie dynamicznego obciążenia kół, a także da możliwość zachowania kierowalności i stateczności oraz prawidłowej geometrii, jak również przenoszenia sił i momentów między nawierzchnią a kołami. W zależności od typu pojazdu korzysta się w tym celu z elementów tłumiących tj. amortyzatorów, prowadzących np. wahaczy i resorujących. W przypadku aut ciężarowych w tej ostatniej kategorii szczególnie często sięga się po resory, których najważniejszą częścią jest pióro resoru. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

czytaj więcej

Jakie funkcje w układzie paliwa odgrywa separator?

Sprawne działanie każdego pojazdu jest uzależnione od właściwego funkcjonowania wszystkich jego najważniejszych podzespołów. Utrzymanie prawidłowego stanu technicznego wiąże się więc z koniecznością wykonywania regularnych przeglądów oraz wymiany uszkodzonych części niezależnie od tego, czy będzie to zawór EBS, czy przełącznik świateł. Równie istotne okaże się jednak także dbanie o cykliczną wymianę części eksploatacyjnych i sprawdzanie podzespołów mogących mieć wpływ na awarie współpracujących z nimi układów. Dobrym przykładem może tu być separator filtra paliwa. Przekonajmy się, jaka jest jego funkcja i sprawdźmy, do czego może doprowadzić zła kondycja separatora.

czytaj więcej

Za co odpowiada siłownik sprzęgła?

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych podzespołów każdego samochodu, pozwalającym na osiąganie odpowiedniej prędkości przy utrzymaniu potrzebnego w danych warunkach drogowych momentu obrotowego. Jej sprawne działanie przekłada się zarówno na możliwą dynamikę jazdy, jak i poziom zużycia paliwa.

czytaj więcej

Jak dobrać modulator EBS do samochodu ciężarowego?

Jedną z najważniejszych kwestii w transporcie kołowym jest bezpieczeństwo, ponieważ następstwa wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych oznaczają nie tylko duże straty materialne, ale także ryzyko odniesienia poważnych obrażeń przez kierujących oraz innych uczestników ruchu drogowego.

czytaj więcej

Oryginalne czy zamienniki – jakie części do samochodów ciężarowych wybierać?

Samochody ciężarowe są z reguły intensywnie eksploatowane, a od ich stanu technicznego zależy możliwość terminowego wykonywania zleceń przewozowych. Dla firm, które z nich korzystają, kwestią priorytetową jest więc dbanie o to, by nie tylko poważne awarie, ale również drobne usterki przydarzały się możliwie najrzadziej, ponieważ wpływają one na możliwość uzyskiwania przychodów i istotną w branży transportowej reputację firmy.

czytaj więcej

Dlaczego na kołach ciężarówek często stosuje się fartuchy przeciwbłotne?

Współcześnie nowe pojazdy ciężarowe posiadają w standardzie fartuchy przeciwbłotne. Nieco inaczej jest jednak z autami z drugiej ręki, które często są ich pozbawione. Niestety część kierowców uważa, że to zupełnie zbędny element wyposażenia ciężarówki. Dziś podpowiemy Ci, jaką rolę odgrywają tzw. chlapacze oraz dlaczego jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować.

czytaj więcej

Jak działa i od czego zależy ABS w samochodzie ciężarowym?

Układ ABS jest podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu, zarówno osobowego, jak i ciężarowego. Co istotne, jest on obowiązkowy od 1 lipca 2004 roku, kiedy to Unia Europejska wydała akt prawny obligujący do montażu tego systemu w każdym sprzedawanym aucie. Jego obecność przekłada się bowiem na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Czy wiesz, jak działa?

czytaj więcej

Za co odpowiadają przewody pneumatyczne w pojazdach?

Nie ulega wątpliwości, że budowa pojazdów jest niezwykle złożona. Każdy element odpowiada za inną, ściśle określoną czynność, aby w sumie cała konstrukcja mogła być wprowadzona w ruch, a także pracować w sposób bezpieczny. Bardzo ważną rolę odgrywają przewody pneumatyczne, bez których nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie pojazdów. Czy wiesz, do czego służą i w jakich samochodach są szczególnie istotne?

czytaj więcej

Jakie kołpaki najlepiej nadają się do kół pojazdów ciężarowych?

Kołpak to pewnego rodzaju osłona felgi, która ochrania także śruby oraz zawieszenia koła przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to zarazem element o wymiarze estetycznym, gdyż niewątpliwie poprawia wygląd samochodu. Aby jednak dobrze spełniał swoje zadanie, musi być oczywiście idealnie dobrany zarówno do specyfiki kół, jak i pojazdu. Czy wiesz, jaki rodzaj wybrać do pojazdów ciężarowych?

czytaj więcej

Rozruszniki polecane do pojazdów typu Star

Mimo że pojazdy marki Star nie są produkowane już od ponad dekady, to do dziś potocznie nazywane są tak lekkie i średnie samochody ciężarowe. Wynika to z przyzwyczajenia konsumentów oraz długiej tradycji marki, która na rynku funkcjonowała niemal 75 lat. Chodzi tu niewielkie ciężarówki o specyficznej, kanciastej kabinie. Czy wiesz, jakie rozruszniki polecane są do tego typu pojazdów? Sprawdź, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, kupując tę część.

czytaj więcej

Jak działają przełączniki świateł w samochodach?

Odpowiednie oświetlenie samochodu, zarówno osobowego, jak i ciężarowego, jest niezbędne do poruszania się po drogach publicznych. To obowiązek każdego kierowcy, którego realizacja zapewnia właściwą widoczność pojazdów, a w konsekwencji także bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Co istotne, za pracę świateł odpowiadają przełączniki. Czy wiesz, jak działają?

czytaj więcej

Budowa i działanie układu wysprzęglania w pojazdach ciężarowych

Pojazdy ciężarowe znacząco różnią się swoją budową od pojazdów osobowych czy dostawczych. Wynika to z ich specyficznego systemu pracy, który w głównej mierze opiera się na działaniu sprężonego powietrza. W tego typu pojazdach nieco inaczej wygląda także układ wysprzęglania.

czytaj więcej

Jakie standardy powinno spełniać oświetlenie samochodów ciężarowych?

Oświetlenie ma na celu zapewnienie samochodom ciężarowym dobrej widoczności, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. 

czytaj więcej

Jak dobrać osuszacz powietrza do ciężarówki marki MAN?

Osuszacz powietrza to niezbędna część każdego samochodu ciężarowego. Gdyby zabrakło go w tego typu pojeździe, praca układu pneumatycznego byłaby znacznie utrudniona. W konsekwencji kierowca miałby niemałe trudności z użyciem hamulców, co wpłynęłoby nie tylko na komfort, ale także bezpieczeństwo jazdy.

czytaj więcej

Jak działają regulatory ciśnienia powietrza w samochodach?

Jednym z ważniejszych elementów pneumatycznego układu hamulcowego, stosowanego w samochodach ciężarowych, jest regulator ciśnienia powietrza. Dzięki niemu możliwa jest samoczynna regulacja ciśnienia powietrza w układzie. Więcej o regulatorach ciśnienia powietrza w samochodach dowiesz się, czytając nasz wpis.

czytaj więcej

Jakie resory wykorzystuje się w pojazdach ciężarowych?

W pojazdach ciężarowych stosuje się przede wszystkim resory piórowe. W naszym wpisie wyjaśniamy, czym są, jak działają i jakie są ich zalety. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

Które części do samochodów ciężarowych najszybciej się zużywają?

Samochody ciężarowe to auta mocno eksploatowane, przeważnie na dość długich trasach. Dlatego też ich poszczególne części szybko się zużywają. Sprawdź, co niszczy się najszybciej.

czytaj więcej

Od czego zależy wygoda siedzenia w fotelu kierowcy w ciężarówce?

Wygoda siedzenia w fotelu kierowcy w ciężarówce przesądza nie tylko o komfortowej, lecz również bezpiecznej jeździe. Dlatego też w samochodach ciężarowych stosuje się specjalne fotele pneumatyczne. Sprawdź, czym się charakteryzują.

czytaj więcej

Jakie układy zawieszenia są stosowane w konstrukcjach ciężarówek?

Układ zawieszenia w pojazdach zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Składa się on z zespołu elementów, które łączą koła z całym pojazdem. Zawieszenie odpowiada za odpowiedni kontakt kół z podłożem, co często oznacza jazdę po nierównościach, nieutwardzonych powierzchniach i drogach złej jakości. Dlatego też układ zawieszenia powinien być dopasowany do typu i masy pojazdu. Samochody ciężarowe służą do przewożenia ładunku o dużej masie, przez co narażone są na dosyć duże obciążenie. Oznacza to, że zawieszenie powinno być wyjątkowo wytrzymałe. Oto układy zawieszenia stosowane w konstrukcjach ciężarówek i ich właściwości.

czytaj więcej

Jak działa regulator ciśnienia powietrza?

Obowiązkowym elementem samochodów użytkowych są układy napędzane sprężonym powietrzem. W samochodach ciężarowych bardzo często stosowany jest pneumatyczny układ hamulcowy. Jednym z jego elementów jest regulator ciśnienia powietrza, który odpowiada za samoczynną regulację ciśnienia powietrza w obrębie układu. Na czym polega jego działanie i jaką rolę pełni w pneumatycznym układzie hamulcowym?

czytaj więcej

Czym wyróżniają się koła do samochodów ciężarowych?

Koła samochodów ciężarowych to części dostosowane do bardzo ciężkiej pracy. Pokonują, często w bardzo różnych warunkach i obciążeniach, dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie. Właśnie z tego powodu producenci części samochodów ciężarowych dokładają wszelkich starań, aby ich projekty były coraz bardziej wytrzymałe i korzystały z coraz to nowszych rozwiązań technologicznych. Pomimo wizualnych podobieństw z kołami samochodów osobowych, istnieje między nimi wiele różnic.

czytaj więcej

Różnice między oświetleniem halogenowym a ksenonowym

Dobrze funkcjonujące oświetlenie w samochodach dostawczych i osobowych to gwarancja zachowania bezpieczeństwa na drogach. Dzięki doświetlonej drodze zmniejsza się ryzyko potrącenia przechodniów, wypadków spowodowanych wtargnięciem zwierząt na jezdnię czy najechania na tył innego pojazdu. Dlatego w samochodach stosuje się halogeny lub ksenony będące najpopularniejszym źródłem światła w pojazdach.

czytaj więcej

Separator paliwa i jego rola w układzie paliwowym

Gdy mówi się o wymianie filtrów w samochodzie, szczególną uwagę zawsze poświęca się filtrowi paliwa. To właśnie on dba o to, by wraz z paliwem do silnika nie dostały się różnego rodzaju zanieczyszczenia – rdza, opiłki metalu, pyłki, czy zwykły brud.

czytaj więcej

Osuszacze powietrza w dużych pojazdach - po co się je stosuje?

W dużych pojazdach, takich jak autobusy, samochody ciężarowe czy pojazdy przewożące ciężkie ładunki są najczęściej stosowane pneumatyczne układy hamulcowe. Zdarza się, że w niektórych warunkach pracy pojazdu, a także pod wpływem sprężonego powietrza w układzie może powstawać wilgoć i kondensacja w układzie. W takich przypadkach cały układ hamulcowy może być zagrożony.

czytaj więcej

Znaczenie i funkcjonalność elektrozaworów w pojazdach TIR

W samochodach ciężarowych typu TIR występuje określony rodzaj układu hamulcowego, który składa się przede wszystkim z hamulca roboczego, postojowego, zwalniającego oraz pomocniczego. Wszystkie te rodzaje hamulców dotyczą oczywiście pneumatycznego układu hamulcowego, którego praca opiera się na działaniu wielu komponentów takich jak chociażby elektrozawory.

czytaj więcej

Jak przygotować ciężarówkę na zimę?

Ciężarówki poruszają się po drogach i przewożą towary przez cały rok. Jednak sezon zimowy jest bardzo trudny, ponieważ dni są krótkie, temperatura spada poniżej zera, a na drodze może pojawić się śnieg, oblodzenie albo zamarzający deszcz. Te wszystkie czynniki znacznie utrudniają jazdę i dlatego każdy pojazd, w tym również ciężarówkę, trzeba odpowiednio przygotować do zimy. W naszym tekście piszemy o tym, co jest w takim przygotowaniu najważniejsze i w jaki sposób się do tego zabrać.

czytaj więcej

Dlaczego w TIR-ach warto stosować fartuchy przeciwbłotne?

Fartuchy przeciwbłotne, czyli chlapacze to przydatny element każdego samochodu, w szczególności ciężarowego i naczepy. Nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale także pełnią funkcję ochronną. Chodzi tutaj o ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zewnętrznymi, które różnią się w zależności od pory roku. Mogą to być na przykład piasek, błoto albo sól. Doskonale radzą sobie również z niesprzyjającą aurą, na przykład deszczem lub śniegiem, które mogą utrudniać jazdę nie tylko kierowcy TIR-a, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Fartuchy przeciwbłotne powinny oczywiście mieć dobre parametry, by właściwie spełniały swoją funkcję. Dlaczego warto je stosować w TIR-ach?

czytaj więcej

Jak wymienić sprzęgło w samochodzie ciężarowym?

Sprzęgło jest jednym z ważniejszych podzespołów samochodowych. Ma ono za zadanie przeniesienie momentu obrotowego z wału napędowego do wału napędzanego. Wynikiem tej czynności jest możliwość płynnej zmiany biegów, a także zatrzymania samochodu. Bardzo ważne jest zatem sprawne działanie sprzęgła, bowiem umożliwia ono bezawaryjną jazdę samochodem.

czytaj więcej

Tuning ciężarówki - co jest legalne, a co niezgodne z przepisami?

Samochody ciężarowe wykorzystywane są przede wszystkim do pracy. Jako że kierowcy spędzają w nich bardzo dużo czasu, traktują je jak drugi dom. Zależy im zatem na tym, aby były one nie tylko komfortowe, ale też i ładne. Coraz częściej na drogach możemy więc spotkać barwne samochody ciężarowe, które wyróżniają się ciekawą grafiką bądź też dużą ilością świateł. Nie dziwi więc popularność tuningu, każdy bowiem chce się wyróżnić spośród innych. Czy robi to jednak w zgodzie z literą prawa?

czytaj więcej

Które części w samochodach ciężarowych zużywają się najszybciej?

Samochody ciężarowe poddawana są intensywnej eksploatacji. Najczęściej pokonują ogromne ilości kilometrów z dużym obciążeniem, przeznaczone są bowiem do przewozu ładunków. Ważne jest zatem, aby nie ulegały niespodziewanym awariom, ponieważ spowodują one nie tylko przestoje, ale też mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

czytaj więcej

Cała prawda o zawodzie kierowcy TIR-a

Praca kierowcy ciężarówki to marzenie wielu osób. Wymaga to pewnych predyspozycji: dobrego zdrowia, umiejętności ciągłego skupienia i planowania, oraz radzenia sobie w stresujących, trudnych sytuacjach. Czy naprawdę jest to praca godna uwagi i jak wygląda ona od podszewki? O tym przeczytacie Państwo w poniższym artykule.

czytaj więcej

Znaczenie oświetlenia w samochodach ciężarowych

Zadaniem konstruktorów oświetlenia jest zapewnienie dobrej widoczności pojazdu. Oświetlenie ma zatem nadrzędne znaczenie w ruchu drogowym, a dotyczy to zwłaszcza samochodów ciężarowych, które przemierzają wiele kilometrów, także po trasach międzynarodowych.

czytaj więcej